O MARCE

Czy znasz Minervę ze starożytnej rzymskiej mitologii? Wielki wojownik,  patronka wiedzy, rzemiosła i sztuki. Kto, jak nie ona, może lepiej znać szczegóły dotyczące szycia.

Właśnie ona została przedstawiona na pierwszej maszynie do szycia w 1871 roku przez dwóch ambitnych przedsiębiorców :  Emila Rezlera i Josefa Koma. Młody przedsiębiorca i genialny twórca wspólnie założyli swoje własną działalność krawiecką w sercu Austrii – we wspaniałym Wiedniu.

W 1881 roku ich maszyny były oparte na technologii Wheelera i Wilsona i były oferowane w czterech rodzajach. Kluczowym elementem był czterosuwowy silnik zębatkowy, dzięki któremu już wtedy maszyny do szycia Minerva były najszybsze na rynku.

W 1913 roku produkcja przemieściła się do Morawii. W 1918 roku każda maszyna do szycia Minerva produkowała do 50.000 jednostek odzieży rocznie.

1

Tak wyglądała pierwsza maszyna do szycia Minerva,

która była produkowana w fabryce w Austrii. 

Z upływem czasu technologii zostały polepszone, były stworzone nowe części zamienne, obudowie, materiały, i tylko nazwa „Minerva”  pozostała się niezmiennym symbolem jakości.

W 1938 roku produkcja ponownie została rozszerzona i przemieściła się w nowy budynek w Boskovice.   Już w 1953 roku Minerva, pozyskała wsparcie techniczne firmy BATA,  i zaczęła produkowanie przemysłowych maszyn do szycia,  orientowanych, w tym również na wyrobienie wyrobów skórzanych.

W 1961 roku jeszcze jedna fabryka była otwarta w mieście Prostějovie ( na dzień dziszejszy miasto znajduje się w Czechach). Właśnie tutaj po raz pierwszy były stworzone pierwsze maszyny do obszywania dziurek do guzików wierzchniej odzieży.

W 1967 roku firmą był przedstawiony nowy ścieg „zygzakowy”, wykonywany specjalnym dużym haczykiem.

W 1968 roku kierownictwo Minerva nagle i radykalnie zmienia swoje plany. Produkcja maszyn do szycia domowych zatrzymuję się, i firma koncentruje się na przemysłowym sprzęcie do szycia. 

Trwa to do początku lat dziewięćdziesiątych. W ciągu dwudziestu lat w Europie nastąpił prawdziwy boom produkcji fabrycznej. W 1989 r. eksport wynosił ponad 22 000 maszyn przemysłowych rocznie. Jednak kobiety nie są gotowe do ubrań w sklepach – próbują szyć ekskluzywne rzeczy własnymi rękami, powodują rosnące zapotrzebowanie na domowe maszyny do szycia. Jako wynik, w 1990 roku Minerva ponawia sprzedaże w Czechosłowacji domowych maszyn do szycia.

2

W 1993 roku Czechosłowacja rozpadła się, i fabryki Minerva okazują się jednocześnie w dwóch europejskich republikach: Czechach i Słowacji.  Rokiem później, za projektowanie modeli domowych maszyn do szycia bierze się brytyjska firma European Solution Ltd. Na każdej maszynie znajduje się napis: «Designed and specified by European Solutions, London, UK» – prestiżowy znak pracy najlepszych specjalistów w Europie.

Po wykupieniu grupą DÜRKOPP ADLER akcji firmy Minerva Boskovice w 1997 roku, kierunki działalności zostały podzielone. Firma z Niemiec odpowiada za sprzęt przemysłowy, a firma Minerva Trade House LLP całkowicie koncentruje się na maszynach do szycia gospodarstwa domowego.

Na dzień dzisiejszy produkty firmy Minerva są przedstawione na terenach Europy i WNP.

3


Minerva: embracing her beauty